Informy EMN
Krátke informačné listy (Informy) sú zamerané na špecifickú problematiku z oblasti migrácie alebo azylu a v stručnej podobe prezentujú hlavné zistenia a štatistické údaje danej témy. Zostavuje ich Európska komisia na základe štúdií, správ alebo ad hoc otázok EMN. Informy nájdete nielen v tejto kategórii, ale aj pri výročných správach a štúdiách, na ktoré sa vzťahujú.
Migrácia a rozvojová spolupráca (2024)
Publikované: September 2024
Inform sa zameriava na to, ako členské krajiny EMN a Srbsko uplatňujú prepojenie medzi migráciou a rozvojom a poskytuje komplexný prehľad národných politík a iniciatív, ktoré toto prepojenie integrujú na strategickej aj operačnej úrovni. Dokument poukazuje na rôzne prístupy, od zahrnutia tohto prepojenia do širších národných rozvojových alebo migračných stratégií až po špecializované stratégie, a zároveň vyzdvihuje spoluprácu prostredníctvom bilaterálnych a multilaterálnych partnerstiev s partnermi z tretích krajín. Inform pokrýva iniciatívy z obdobia 2019 až 2023 a zaoberá sa osvedčenými postupmi a výzvami, ktorým čelia krajiny pri uplatňovaní tohto prepojenia.
Koherentná asistencia pri návrate a reintegrácii (2024)
Publikované: September 2024
Inform poskytuje komplexný prehľad výziev a osvedčených postupov pri koordinácii návratu a reintegrácie štátnych príslušníkov tretích krajín v členských a pozorovateľských krajinách EMN. Zdôrazňuje dôležitosť koherentného prístupu, ktorý zahŕňa zosúladenie rôznych zainteresovaných strán a skúma ako môžu posilnené inštitucionálne rámce, lepšia koordinácia medzi zainteresovanými stranami a účinné národné stratégie zabezpečiť systematický a štruktúrovaný prístup pri návrate a reintegrácii.
Monitorovanie integrácie príslušníkov tretích krajín (2024)
Publikované: August 2024
Nový inform EMN skúma monitorovanie integrácie štátnych príslušníkov tretích krajín v krajinách EÚ. Čerpajúc z príspevkov 25 členských a pozorovateľských krajín EMN, inform ponúka prehľad politík a štátom riadených postupov, ktoré sú zamerané na túto oblasť. Inform taktiež porovnáva príslušné vnútroštátne právne predpisy medzi krajinami a poskytuje podrobný prehľad monitorovania rôznych oblastí integrácie vrátane vzdelania, zamestnania a bývania.
Integrácia osôb s dočasným útočiskom z Ukrajiny na trh práce (2023)
Publikované: Máj 2024
Spoločný inform EMN a OECD sa zaoberá integráciou osôb s udeleným dočasným útočiskom z Ukrajiny na trh práce. Poukazuje na rastúcu mieru zamestnanosti, priority v oblasti tvorby politík a opatrenia naprieč európskymi krajinami a členmi OECD z krajín mimo EÚ. Zároveň zdôrazňuje potrebu prijímania adresných stratégií s cieľom efektívne reagovať na výzvy.
Zlúčenie rodiny osôb s udelenou medzinárodnou ochranou (2023)
Publikované: Apríl 2024
Inform sa venuje celkovému procesu zlúčenia rodiny, dokumentom, ktoré je potrebné predložiť a zlúčeniu rodiny s deťmi. Tiež sa zaoberá rôznymi postupmi pre maloletých, ktorí sú pred nadobudnutím plnoletosti a špecifickým prípadom nezaopatrených mladých dospelých.
Digitalizácia dokladov totožnosti a povolení na pobyt vydávaných štátnym príslušníkom tretích krajín (2023)
Publikované: Marec 2024
Inform poskytuje komplexnú analýzu výziev a výhod pri zavádzaní plnej digitalizácie v imigračných konaniach. Analýza vychádza z príspevkov 23 členských štátov EMN a dvoch pozorovateľských krajín, a to Gruzínska a Ukrajiny.
Prístup k samostatnému bývaniu v kontexte medzinárodnej ochrany (2023)
Publikované: Január 2024
Inform popisuje výzvy a poskytuje prehlaď o existujúcich podporných službách pri prístupe osôb s udelenou medzinárodnou ochranou alebo žiadateľov o azyl k samostatnému bývaniu. Inform poukazuje na rôznorodosť týchto výziev - od nedostatku dostupného bývania v súkromnom sektore až po jazykovú bariéru - a zároveň hovorí o dôležitosti Akčného plánu pre integráciu a začlenenie na roky 2021 – 2027, v ktorom sú presadzované cenovo dostupné a inkluzívne modely bývania s cieľom umožniť hladký prechod na nezávislý život.
Osoby bez štátnej príslušnosti v Európskej únii, Nórsku a Gruzínsku
Aktualizovaný EMN inform o osobách bez štátnej príslušnosti skúma, ako krajiny EÚ, Nórsko a Gruzínsko určujú postavenie osoby bez štátnej príslušnosti, a vzťah k vydávaniu povolení na pobyt, ako aj dopady na konkrétne skupiny, ako sú maloletí (bez sprievodu).