Národný kontaktný bod EMN
v Slovenskej republike

Počúvajte s EMN Slovensko: Podcasty z 10. ročníka Vzdelávacieho seminára EMN o migrácii: Demýtizovanie migrácie a využitie jej potenciálu

19. september 2024

Migrácia je realitou, ktorá, ak je dobre riadená, podporuje výmenu poznatkov a prispieva k ekonomickému rastu. Počas nášho jubilejného 10. ročníka Vzdelávacieho seminára EMN o migrácii sme okrem iných tém diskutovali o niektorých z bežných mýtov a mylných predstáv o migrácii a migrantoch a tiež o tom, ako tieto mýty a predstavy formujú verejnú mienku a diskusiu.  Vypočujte si sériu podcastov Európskej migračnej siete (EMN) Slovensko a zistite viac a rôznych aspektoch migrácie.

V sérii podcastov z 10. ročníka Vzdelávacieho seminára EMN o migrácii sa dozviete aj o:

  • najnovších migračných politikách a trendoch,
  • mýtoch a faktoch o migrácii,
  • klimatickej migrácii v súvislostiach,
  • právach migrantov a suverenite štátov.

Podcasty a prezentácie dostupné podľa jazyka, v ktorom bola prednáška v angličtine alebo v češtine tu: EMN Slovakia Podcasts | IOM Slovakia (podbean.com).

Vypočujte si prednášky zo Vzdelávacieho seminára EMN o migrácii 2024:

Vladimír Šucha: Tvorba politík založená na dôkazoch s dopadom

 
Ako funguje tvorba politiky založená na dôkazoch a ako sa dá dosiahnuť jej účinok? Aké sú výzvy a možné riešenia pri prepájaní vedeckého a politického myslenia? Vo svojej prednáške Vladimír Šucha vysvetľuje, čo je potrebné brať do úvahy pri tvorbe politík a ako vyzerá cyklus tvorby politík v praxi. Ako príklad uvádza iniciatívy, ktoré spustila EÚ s cieľom zlepšiť údaje a dôkazy o migrácii v reakcii na migračnú situáciu v rokoch 2015 - 2016.

Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike

Vypočujte si prednášku (v angličtine):

Koko Warner: Najnovšie migračné trendy a zraniteľnosť migrantov v meniacej sa klíme 

V tejto prednáške Koko Warner predstavuje prehľad dát o medzinárodnej migrácii, zaoberá sa trendmi neregulárnej migrácie do Európy a skúma vzťah medzi vplyvom zmeny klímy a pohybom obyvateľstva, ako aj ich dôsledky pre zraniteľných migrantov. Zdôrazňuje tiež dôležitosť dát pre prijímanie opatrení, ktoré ukazujú, čo je potrebné urobiť na zníženie zraniteľnosti obyvateľstva vystaveného vplyvom klimatickej zmeny. 

Koko Warner, riaditeľka Globálneho dátového inštitútu IOM, Nemecko

Vypočujte si prednášku (v angličtine):

Nicole Epting: Nútené vysídľovanie vo svete a v strednej/východnej Európe

Vedeli ste, že na konci roka 2023 bolo na celom svete viac ako 117,3 milióna ľudí nútene vysídlených? V tejto prednáške Nicole Epting prináša prehľad aktuálneho vývoja v oblasti núteného vysídľovania, a to tak na celom svete, ako aj v kontexte strednej/východnej Európy, s osobitným zameraním na situáciu na Ukrajine. Prednáška sa venuje rizikám, potrebám a zámerom návratu nútene vysídlených osôb a zároveň ponúka prehľad riešení vysídľovania a zdôrazňuje dôležitosť spolupráce viacerých zainteresovaných strán pri riešení tohto problému.

Nicole Epting, regionálna zástupkyňa, Zastúpenie UNHCR pre strednú Európu, Maďarsko

Vypočujte si prednášku (v angličtine):

Karin Atassi: Budovanie mostov prostredníctvom práce kultúrnych mediátorov v meste Brno

Prednáška Karin Atassi ponúka jedinečný pohľad na jej prácu interkultúrnej pracovníčky na magistráte mesta Brna, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri podpore migrantov a utečencov z krajín ako Sýria, Egypt a Irak. Karin Atassi vás vo svojej prednáške prevedie témou dôležitosti jazykovej podpory, kultúrnej mediácie a orientačných programov, ktoré pomáhajú migrantom po príchode do novej krajiny začleniť sa do života v nej a získať prístup k nevyhnutným službám.

Karin Atassi, interkultúrna pracovníčka a tlmočníčka, Magistrát mesta Brno, Česká republika

 Vypočujte si prednášku (v češtine):

Lenka Šafránková Pavlíčková: Stereotypy z pohľadu lokálnej politiky integrácie cudzincov

Lenka Šafránková Pavlíčková sa vo svojej prednáške zameriava na problematiku integrácie cudzincov na lokálnej úrovni, konkrétne v meste Brno. Analyzuje výzvy, akými sú stereotypy, dezinformácie a etnocentrizmus, ktoré brzdia efektívnu integráciu cudzincov do spoločnosti. Lenka predstavuje interkultúrnu prácu v samospráve ako kľúčový nástroj na prekonávanie týchto výziev a zdôrazňuje potrebu lepšej komunikácie a koordinácie integračných politík.

Lenka Šafránková Pavlíčková, sociologička a projektová manažérka v organizácii SocioFactor, Česká republika

Vypočujte si prednášku (v češtine):

Michal Vašečka: Aké sú postoje verejnosti voči cudzincom a migrácii?

V tejto prednáške Michal Vašečka skúma, ako obdobie zvýšenej migrácie v Európe v roku 2015 odhalilo výzvy v krajinách strednej Európy a vyvolalo otázky týkajúce sa inkluzívnosti týchto spoločností voči „iným“. Na základe prieskumov verejnej mienky sa Michal Vašečka zaoberá diskrimináciou a nízkou mierou citlivosti, ktorej čelia rôzne skupiny migrantov. V prednáške tiež navrhuje stratégie na prekonanie týchto problémov a zlepšenie postavenia migrantov.

Michal Vašečka, sociológ a programový riaditeľ Bratislava Policy Institute, Slovensko 

 Vypočujte si prednášku (v angličtine):

Linda Cottone: Úloha humanitárneho riadenia hraníc (HBM) v tradičnej správe hraníc

V tejto prednáške Linda Cottone predstavuje tému Humanitárneho riadenia hraníc (HBM) a zdôrazňuje kľúčovú úlohu pripravenosti a plánovania pri reakcii na humanitárne krízy. Linda Cottone sa zaoberá právami, zásadami a povinnosťami, ktoré sú základom HBM, a poukazuje na dôležitosť jasných definícií. Z prednášky sa dozviete o rozmeroch a cieľoch HBM, jeho uplatnení v rôznych krízových kontextoch, vrátane reakcie na vojnu na Ukrajine, a o potenciálnych rizikách spojených s chýbajúcou HBM stratégiou.

Linda Cottone, projektová manažérka na Oddelení pre prisťahovalectvo a správu hraníc, ústredie Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM), Švajčiarsko

Vypočujte si prednášku (v angličtine):

Fahmida Miah: Ako klimatická zmena ovplyvňuje migráciu? Príbehy ľudí z rôznych kútov sveta

Ako môžeme efektívne komunikovať klimatickú zmenu a inšpirovať k zmene a úsiliu na ochranu klímy? V tejto prednáške Fahmida Miah skúma vplyv klimatickej zmeny na migráciu, predstavuje svedectvá jednotlivcov zasiahnutých klimatickou zmenou a núteným vysídlením a diskutuje o kľúčových konceptoch spájajúcich klimatickú spravodlivosť so spravodlivosťou voči migrantom. Fahmida sa tiež zaoberá negatívnymi vplyvmi nebezpečných naratívov o klimatickej migrácii a ponúka stratégie na efektívnejšiu komunikáciu týchto tém.

Fahmida Miah, Programová manažérka v organizácii Climate Outreach, Spojené kráľovstvo

Vypočujte si prednášku (v angličtine):

Pascal Reyntjens: Klimatická zmena, konflikt a potravinová bezpečnosť

Prečo by nás malo zaujímať, čo sa deje v Čade? Pascal Reyntjens v tejto prednáške zdôrazňuje potrebu ľudsko-právneho prístupu k riešeniu vplyvov klimatickej zmeny. Poukazuje tiež na to, ako drsné dôsledky klimatickej zmeny v Čade zintenzívňujú nútené vysídľovanie a prehlbujú existujúce nerovnosti. Pascal sa zároveň zaoberá komplexným prepojením medzi klimatickou zmenou, konfliktom, potravinovou bezpečnosťou a migráciou, pričom zdôrazňuje význam medzinárodnej spolupráce a investícií, ako aj dôležitosť primeraných reakcií a trvalých riešení.

Pascal Reyntjens, Vedúci misie, Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) Čad

 Vypočujte si prednášku (v angličtine):

Podcasty a prezentácie zo seminára 2024:

Kompletné výstupy zo seminára nájdete tu: https://www.emnconference.sk/lectures.html

Všetky podcasty EMN Slovensko:

Vypočujte si:https://emnslovakia.podbean.com/

O Vzdelávacom seminári EMN o migrácii:

10. ročník Vzdelávacieho seminára EMN o migrácii: Demýtizovanie migrácie a využitie jej potenciálu zorganizovala Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) ako koordinátor Európskej migračnej siete (EMN) na Slovensku v dňoch 17. – 19. júna 2024 v Bratislave. Seminára sa zúčastnilo viac ako 100 účastníkov a prednášajúcich z 15 krajín.

Vzdelávací seminár EMN o migrácii je jedinečnou vzdelávacou platformou o migrácii, organizovaný na Slovensku, ktorý počas troch dní podporuje vzájomné prepájanie, zdieľanie skúseností a diskusiu medzi (medzi)národnými odborníkmi a účastníkmi. Cieľom seminára je poskytnúť odborníkom zo štátnych inštitúcií, neziskového sektora a iných relevantných inštitúcií (napr. výskumných organizácií, akadémie, médií) všestranné a aktuálne informácie o migrácii a týmto spôsobom podporiť tvorbu takto zameraných politík na Slovensku a v ostatných členských krajinách EMN. Prostredníctvom rôznych večerných podujatí seminár oslovuje aj verejnosť.

Seminár organizuje IOM ako koordinátor aktivít EMN na Slovensku od roku 2012. Každý rok sa zameriava na konkrétnu tému migrácie.

Viac informácií nájdete na stránke: www.emnseminar.sk

Chceli by ste sledovať prednášky z budúcich podujatí EMN? Pridajte si medzi obľúbené podcasty kanál EMN SlovakiaYouTube kanályIOM na Slovensku.

Koordinátor EMN na Slovensku

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) - Úrad v SR

www.emn.sk | ↗ www.iom.sk
LinkedIn | ↗ Facebook | ↗ YouTube

Koordinátor EMN v EÚ

Európska komisia - Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti

www.ec.europa.eu/emn
LinkedIn | ↗ Twitter

Newsletter EMN Slovensko

↗ Stiahnite si aktuálne číslo

Archív newslettrov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN

Novinky o migrácii v EÚ

↗ Stiahnite si aktuálne číslo Bulletinu EMN

Archív bulletinov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN