V dokumente Organizácia systému migrácie a azylu v Slovenskej republike nájdete, ktoré inštitúcie a organizácie sú zodpovedné za jednotlivé oblasti migrácie z krajín mimo EÚ. Obsahuje aj prehľad politík, stratégií a zákonov, ktoré upravujú medzinárodnú migráciu v SR, pričom sa špecificky sústredí na zmeny, ktoré priniesla vojna na Ukrajine.
Najviac zmien sa v systéme riadenia migrácie udialo v dôsledku vojny v susednej Ukrajine. Po vypuknutí vojny na Ukrajine koncom februára 2022 Slovenská republika:
- prijala viacero zákonov, tzv. Lex Ukrajina, ktoré upravujú právny status a inklúziu ľudí prichádzajúcich do SR z Ukrajiny (napr. poskytovanie dočasného útočiska aj bez rozhodnutia Rady EÚ, poskytovanie príspevku za ubytovanie odídencov, opatrenia v sociálnej oblasti ako poskytovanie dávky v hmotnej núdzi, príspevkov na dieťa, zriaďovanie tzv. detských skupín; uznávanie predchádzajúceho vzdelania, poskytovanie zdravotnej starostlivosti a prístup na trh práce) a Kontingenčný plán SR pre riešenie mimoriadnej situácie pre obdobie október 2022 – marec 2023.
- reštrukturalizovala Riadiaci výbor pre migráciu, integráciu a inklúziu cudzincov, ktorý koordinuje Migračný úrad MV SR.
- zriadila rôzne formy finančnej a nefinančnej pomoci a podpory pre utečencov z Ukrajiny, a pomáhala im spolu s občianskou spoločnosťou, súkromným sektorom a medzinárodnými organizáciami.
V roku 2022 sa tiež zriadil Riadiaci výbor pre implementáciu európskeho integrovaného riadenia hraníc, ktorý vznikol koncom roka 2022 a má koordinovať plnenie úloh obsiahnutých v novej príslušnej národnej stratégii na roky 2023 až 2026.
Údaje v dokumente sú platné k marcu 2023.
Prehľady sú k dispozícii aj pre iné členské štáty EÚ a pozorovateľské krajiny EMN (Nórsko, Gruzínsko, Moldavská republika, Ukrajina, Čierna Hora, Arménsko a Srbsko).