Národný kontaktný bod EMN
v Slovenskej republike

Nový inform EMN sa zaoberá vysídlením a migráciou v súvislosti s prírodnými katastrofami, klimatickou zmenou a environmentálnou degradáciou

08. máj 2023

V kontexte toho, že čoraz viac ľudí je zasiahnutých klimatickou zmenou, potreba porozumieť a pripraviť sa na migráciu v dôsledku zmeny klímy vzrástla. Tento inform sa snaží doplniť existujúci výskum poskytnutím širšej perspektívy o prístupe členských štátov EMN i OECD k výzvam v súvislosti s migráciou a zmenou klímy.

Podľa UNHCR extrémy počasia ako napríklad intenzívne zrážky, dlhotrvajúce suchá, vlny horúčav alebo cyklóny súvisia s vysídlením približne viac ako 20 miliónov ľudí ročne. Napriek tomu, že zmena klímy čoraz viac ovplyvňuje životy ľudí, je zložité priamo prepojiť environmentálnu degradáciu s vysídlením alebo rozhodnutím ľudí migrovať. Ide o komplexný proces a súhru environmentálnych alebo iných faktorov, ktoré môžu byť príčinou migrácie.

Nový inform EMN Vysídlenie a migrácia v súvislosti s prírodnými katastrofami, klimatickou zmenou a environmentálnou degradáciou mapuje súčasný právny, politický a organizačný rámec, ako aj prax v členských krajinách EMN a v ďalších štátoch OECD mimo EÚ, ktorý pokrýva oblasť migrácie a vysídlenia v súvislosti s klímou. Obsahuje aj informácie o relevantných projektoch a snahách v oblasti medzinárodnej spolupráce, ako aj prehľad hlavných iniciatív implementovaných na národnej úrovni.

Z informu vyplýva, že členské štáty EMN s výnimkou Talianska nemajú špecifickú národnú legislatívu, ktorá by sa zaoberala migráciou a vysídlením v dôsledku klimatickej zmeny, ani nezaviedli špecifické opatrenia pre štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí môžu byť zasiahnutí zmenou klímy alebo prírodnými katastrofami.

Niektoré krajiny majú zavedené mechanizmy, ktorými môžu udeliť ochranu alebo zabrániť vyhosteniu v prípade migrácie z enviromenálnych dôvodov. Napríklad Česká republika a Litva uviedli, že medzinárodnú ochranu je v osobitných prípadoch (napr. aj v súvislosti so zmenou klímy) možné udeliť aj z humanitárnych dôvodov.

V niektorých štátoch EMN existujú národné orgány, mimovládne organizácie alebo vedecké inštitúcie, ktoré sa zaoberajú primárnym výskumom a analýzou tohto fenoménu. Členské štáty EMN a OECD sa touto tematikou tiež zaoberajú v rámci politík rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci. Zároveň podnikajú iniciatívy s krajinami pôvodu, ktoré sa zameriavajú predovšetkým na zlepšenie prípravy a posilnenie odolnosti s cieľom znížiť dopady environmentálnych kríz.

Koordinátor EMN na Slovensku

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) - Úrad v SR

www.emn.sk | ↗ www.iom.sk
LinkedIn | ↗ Facebook | ↗ YouTube

Koordinátor EMN v EÚ

Európska komisia - Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti

www.ec.europa.eu/emn
LinkedIn | ↗ Twitter

Newsletter EMN Slovensko

↗ Stiahnite si aktuálne číslo

Archív newslettrov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN

Novinky o migrácii v EÚ

↗ Stiahnite si aktuálne číslo Bulletinu EMN

Archív bulletinov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN