Národný kontaktný bod EMN
v Slovenskej republike

EMN sa venovala aktuálnej situácii odídencov z Ukrajiny a ich integrácii na Slovensku

07. jún 2023

Migračný úrad Ministerstva vnútra SR (MV SR) a Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) ako členovia Národného kontaktného bodu Európskej migračnej siete (EMN) v SR zorganizovali v Ružomberku v dňoch 30. až 31. mája 2023 tematické stretnutie „Aktuálne praktické informácie pre ľudí s dočasným útočiskom“. Na stretnutí sa zdieľali skúsenosti o postupoch, osvedčenej praxi a výzvach pri integrácii ľudí z Ukrajiny, ako aj plánované úpravy legislatívy v pobytovej a rôznych integračných oblastiach.

Účastníci sa oboznámili s aktuálnymi informáciami týkajúcimi sa dočasného útočiska v pôsobnosti migračného úradu a cudzineckej polície a s poskytovanými službami v kompetencii Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Získali tiež informácie o zdravotnej starostlivosti pre odídencov a o integrácii ich detí do školského systému. Praktické skúsenosti z poskytovania právnych služieb zdieľalo Centrum právnej pomoci a so skúsenosťami s integráciou odídencov na lokálnej úrovni sa podelil zástupca Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja. Diskusiu doplnili výstupy z prebiehajúceho výskumu Univerzity Komenského o problémoch odídencov z Ukrajiny na Slovensku na základe dát zozbieraných z ukrajinských skupín na sociálnych sieťach.

Na stretnutí diskutovali zástupcovia a zástupkyne migračného úradu MV SR, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Ministerstva zdravotníctva SR, Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru, Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja, Centra právnej pomoci, Tenenet o. z, Slovenskej humanitnej rady, Filozofickej fakulty Univerzity Komenského a IOM Slovensko.

Stretnutie sa konalo v nadväznosti na predošlé stretnutie k integrácii ľudí z Ukrajiny, ktoré EMN Slovensko zorganizovala v októbri 2022.

Image
Image
Image
Image
Tematické stretnutie EMN Slovensko k aktuálnej situácii odídencov z Ukrajiny, máj 2023, Ružomberok. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 2023.

Koordinátor EMN na Slovensku

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) - Úrad v SR

www.emn.sk | ↗ www.iom.sk
LinkedIn | ↗ Facebook | ↗ YouTube

Koordinátor EMN v EÚ

Európska komisia - Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti

www.ec.europa.eu/emn
LinkedIn | ↗ Twitter

Newsletter EMN Slovensko

↗ Stiahnite si aktuálne číslo

Archív newslettrov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN

Novinky o migrácii v EÚ

↗ Stiahnite si aktuálne číslo Bulletinu EMN

Archív bulletinov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN