Národný kontaktný bod EMN
v Slovenskej republike

Nový inform EMN sa zameriava na spracovanie biometrických údajov štátnych príslušníkov tretích krajín

09. január 2025

Európska migračná sieť (EMN) vydala nový inform, ktorý sa zaoberá spôsobom spracovania biometrických údajov štátnych príslušníkov tretích krajín v 24 členských a troch pozorovateľských krajinách EMN. Inform s názvomSpracovanie biometrických údajov štátnych príslušníkov tretích krajínsa venuje právnym rámcom, praktickým postupom a výzvam pri zbere, spracovaní, medzinárodnom prenose a uchovávaní týchto citlivých údajov v migračnom procese.

Biometrické údaje zahŕňajú informácie, ako sú odtlačky prstov a snímky tváre, ktoré sa získavajú pomocou pokročilých technologických postupov. Tieto údaje zohrávajú kľúčovú úlohu pri overovaní totožnosti a uľahčovaní migračných procesov. Inform zdôrazňuje, že v skúmaných krajinách sa biometrické údaje najčastejšie zbierajú od žiadateľov o medzinárodnú ochranu, dlhodobé víza, povolenia na pobyt, ale aj krátkodobé víza. V šiestich krajinách sa za určitých podmienok zbierajú aj údaje o DNA. Menej často sa biometrické údaje zaznamenávajú pri návratoch, vyhosteniach alebo  v konaniach pri prekračovaní hraníc.

Zúčastnené krajiny zaviedli konkrétne pravidlá na reguláciu zberu biometrických údajov. Tieto pravidlá zahŕňajú vekové obmedzenia na odoberanie odtlačkov prstov, ktoré sa v závislosti od krajiny a migračného konania pohybujú od šiestich do 14 rokov, a opatrenia na predchádzanie diskriminácii. Medzi ne patrí napríklad prispôsobenie postupov osobám so zdravotným znevýhodnením či rešpektovanie kultúrnych alebo náboženských potrieb.

Prístupy k uchovávaniu biometrických údajov sa medzi krajinami líšia. Mnohé štáty využívajú centralizované databázy, pričom dĺžka uchovávania údajov sa taktiež rôzni. Najčastejšími správcami údajov podľa vnútroštátnej legislatívy ministerstvá vnútra, imigračné alebo azylové úrady, polícia a ministerstvá zahraničných vecí. Medzi ďalších správcov patrí ministerstvo spravodlivosti a bezpečnosti, správne súdy na spolkovej úrovni či parlamentné komisie pre ľudské práva.

Medzinárodný prenos biometrických údajov je povolený v 21 krajinách. Trinásť z nich umožňuje takýto prenos, ak to výslovne povoľuje alebo vyžaduje zákon, medzinárodná zmluva či nariadenie EÚ. Vo všeobecnosti je cezhraničný prenos biometrických údajov zakázaný, okrem prípadov upravených predpismi, ako napríklad Vízový informačný systém (VIS) alebo nariadenie Eurodac.

Celý inform s zvomSpracovanie biometrických údajov štátnych príslušníkov tretích krajínje dostupný v sekcii Publikácie na webovej stránke EMN.

Koordinátor EMN na Slovensku

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) - Úrad v SR

www.emn.sk |↗ www.emnseminar.sk |  ↗ www.iom.sk | ↗ LinkedIn | ↗ Facebook | ↗ YouTube | ↗ Instagram | ↗ Podbean

Koordinátor EMN v EÚ

Európska komisia - Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti

www.ec.europa.eu/emn
LinkedIn | ↗ Twitter

Newsletter EMN Slovensko

↗ Stiahnite si aktuálne číslo

Archív newslettrov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN

Novinky o migrácii v EÚ

↗ Stiahnite si aktuálne číslo EMNews

Archív EMNews

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN