Národný kontaktný bod EMN
v Slovenskej republike

Nový spoločný inform EMN a OECD zdôrazňuje migračnú diplomaciu ako nástroj medzinárodnej spolupráce

20. november 2024

Nový spoločný inform Európskej migračnej siete (EMN) a Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) skúma, ako môže migračná diplomacia podporiť globálnu spoluprácu v oblasti účinného riadenia migrácie. Tento inform s názvom "Migračná diplomacia: analýza politických prístupov a nástrojov prináša prehľad diplomatických nástrojov, praktík a výziev spojených s migračnou diplomaciou, s ktorými sa stretávajú členské a pozorovateľské krajiny EMN. Dokument tiež obsahuje príklady z krajín OECD, ktoré nie sú v EÚ.

Migračná diplomacia sa stáva kľúčovým prvkom politík v oblasti medzinárodnej migrácie v členských a pozorovateľských krajinách EMN. Sedemnásť krajín ju zaradilo do svojich národných stratégií, pričom využívajú nástroje ako bilaterálne dohody, memorandá o porozumení či vymenovanie špeciálnych vyslancov na riešenie konkrétnych migračných výziev. Najčastejšie sa využívajú bilaterálne dohody, ktoré sa zaoberajú readmisiou, zjednodušením vízového režimu alebo širšími migračnými partnerstvami. Šesť krajín uvádza, že migračná diplomacia nehrá významnú úlohu v ich migračnej politike, a to najmä kvôli strategickému zameraniu na iniciatívy Európskej únie (EÚ) a tiež kvôli obmedzeniam na národnej úrovni, vrátane kapacitných obmedzení.

Inform rozdeľuje prístupy migračnej diplomacie na nátlakové (negatívna podmienenosť) a kooperatívne (pozitívna podmienenosť), pričom hodnotí ich dopady na krajiny pôvodu, tranzitu a cieľové krajiny. Úspech migračnej diplomacie závisí od faktorov, ako sú politická stabilita, pevné legislatívne rámce a efektívna koordinácia medzi rôznymi inštitúciami. Príklady z krajín mimo EÚ zahŕňajú austrálsky program PALM, ktorý poskytuje pracovné príležitosti pre obyvateľov tichomorských ostrovov, či japonské dohody o ekonomickom partnerstve (EPAs), ktoré umožňujú zdravotníkom z Indonézie, Filipín a Vietnamu pracovať v Japonsku s možnosťou získať neobmedzený pobyt.

Aj keď migračná diplomacia dokáže posilniť medzinárodnú spoluprácu, členské a pozorovateľské krajiny EMN čelia výzvam, ako je koordinácia na rôznych úrovniach vlády, prideľovanie zdrojov a rozvoj udržateľných rámcov. Úspešná migračná diplomacia si vyžaduje politickú stabilitu v partnerských krajinách, pevné právne rámce a silnú inštitucionálnu koordináciu.

Inform si kladie za cieľ prispieť k diskusiám o riadení migrácie zdôraznením významu spolupráce a diplomatických stratégií. Poskytuje pohľad na účinnosť politík, identifikuje možnosti na zlepšenie a skúma úspechy aj výzvy pri medzinárodnom riadení migrácie.

Celý inform „Migračná diplomacia: analýza politických prístupov a nástrojov“ nájdete v sekcii Publikácie na webovej stránke EMN.

Koordinátor EMN na Slovensku

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) - Úrad v SR

www.emn.sk |↗ www.emnseminar.sk |  ↗ www.iom.sk | ↗ LinkedIn | ↗ Facebook | ↗ YouTube | ↗ Instagram | ↗ Podbean

Koordinátor EMN v EÚ

Európska komisia - Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti

www.ec.europa.eu/emn
LinkedIn | ↗ Twitter

Newsletter EMN Slovensko

↗ Stiahnite si aktuálne číslo

Archív newslettrov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN

Novinky o migrácii v EÚ

↗ Stiahnite si aktuálne číslo EMNews

Archív EMNews

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN