Po vypuknutí vojny na Ukrajine 24. 2. 2022, Slovensko veľmi rýchlo zareagovalo na náhly prílev ľudí utekajúcich pred vojnou, a hneď v nasledujúcich dňoch prijalo množstvo opatrení, legislatívneho aj nelegislatívneho charakteru, ktoré upravovali právny status a integráciu ľudí prichádzajúcich na Slovensko. Vláda SR upravila poskytovanie dočasného útočiska podľa vykonávacieho rozhodnutia Rady (EÚ) 2022/382 zo 4. 3. 2022, ktorým sa konštatuje skutočnosť, že došlo k hromadnému prílevu vysídlených osôb z Ukrajiny v zmysle článku 5 smernice 2001/55/ES, a zavádza sa dočasná ochrana.
Náhly prílev ľudí, ktorí utekali pred vojnou na Ukrajine, predstavoval výzvu nie len pre Slovensko, ale aj pre iné krajiny EÚ a vyžadoval si rýchlu reakciu na danú situáciu. S pretrvávajúcim konfliktom je dôležité nastaviť politiky a opatrenia štátu tak, aby reagovali na skutočnosť, že časť odídencov nemá v úmysle vrátiť sa na Ukrajinu. Je nevyhnutné zaviesť nové opatrenia, ktoré zabezpečia integráciu utečencov z Ukrajiny, ktoré budú na prospech nie len im samotným, ale aj v prospech celej spoločnosti.
Cieľom národnej
štúdie je získať prehľad o riešeniach rôznorodých životných situácií, ktoré sú k dispozícii pre ľudí, ktorým bolo udelené dočasné útočisko. Zaoberá sa najmä rôznymi opatreniami alebo postupmi, ako je napríklad prechod z dočasného útočiska na iný druh pobytu, cestovanie a presun v rámci EÚ a mimo nej, ako aj pomoc pri predlžovaní dokladov.
Štúdia poskytuje prehlaď o hlavných výzvach, ako aj príklady dobrej praxe a opatrenia na zabezpečenie práv odídencov podľa smernice o dočasnej ochrane na Slovensku. Tieto zahŕňajú nasledujúce kategórie:
- prístup k ubytovaniu
- zdravotná starostlivosť
- vzdelávanie
- sociálna pomoc
- prístup na trh práce
Osobitná pozornosť sa venuje zraniteľným skupinám vrátane maloletých bez sprievodu, ako aj problematike boja proti obchodovaniu s ľuďmi.