Najnovší inform EMN popisuje výzvy a poskytuje prehlaď o existujúcich podporných službách pri prístupe k samostatnému bývaniu osôb s udelenou medzinárodnou ochranou alebo žiadateľov o medzinárodnú ochranu. Inform poukazuje na rôznorodosť týchto výziev - od nedostatku dostupného bývania v súkromnom sektore až po jazykovú bariéru - a zároveň hovorí o dôležitosti Akčného plánu pre integráciu a začlenenie na roky 2021 – 2027, v ktorom sú presadzované cenovo dostupné a inkluzívne modely bývania s cieľom umožniť hladký prechod na nezávislý život.
Prístup k primeranému bývaniu je základným právom a dôležitým predpokladom pre zabezpečenie ďalších základných práv, ktoré podporujú ľudskú dôstojnosť a prosperitu jednotlivca. Mať prístup k možnosti viesť samostatný život zohráva kľúčovú úlohu v integračnom procese a slúži ako predpoklad na získanie zamestnania, prístup k službám, ako sú vzdelanie, zdravotná starostlivosť, zamestnanosť a sociálne služby.
Európska komisia vo svojom Akčnom pláne pre integráciu a začlenenie na roky 2021 – 2027 zdôrazňuje dôležitosť modelov samostaného bývania (namiesto kolektívneho bývania) pre žiadateľov o azyl, najmä rodiny. V Akčnom pláne sa ďalej poukazuje na potrebu posilnenia inovatívnych modelov inkluzívneho a cenovo dostupného bývania pre osoby, ktorým sa poskytla medzinárodná ochrana. Okrem toho sú členské štáty EÚ podporované, aby čo najrýchlejšie ponúkli vhodné a samostatné možnosti bývania pre utečencov a žiadateľov o azyl, ktorým sa pravdepodobne poskytne medzinárodná ochrana, a tak uľahčili bezproblémový prechod žiadateľov o azyl k nezávislému životu po udelení medzinárodnej ochrany.
Cieľom tohto informu je zmapovať výzvy, ktorým čelia žiadatelia a osoby s udelenou medzinárodnú ochranu pri prístupe k samostatnému bývaniu a zároveň ponúknuť dôkladný prehľad o tom, ako členské krajiny EMN a Srbsko zabezpečujú takúto podporu pretýchto ľudí. Tento inform poskytuje prehlaď o národných alebo regionálnych/lokálnych politikách a opatreniach uľahčujúcich prechod a prístup k samostatnému životu. Taktiež sú v ňom uvedené príklady iniciatív financovaných EÚ a osvedčené postupy krajín v tejto oblasti.
Takmer všetky členské krajiny EMN a Srbsko uviedli, že ťažkosti, ktorým čelia žiadatelia o medzinárodnú a osoby s udelenou medzinárodnú ochranu pri prístupe k samostatnému bývaniu zahŕňajú najmä:
- všeobecný nedostatok dostupného bývania v súkromnom sektore a nedostatok cenovo dostupného bývania, najmä v mestských a metropolitných oblastiach,
- zvýšené náklady na ubytovanie na komerčnom trhu (napr. vysoké ceny prenájmu, neschopnosť splniť požiadavky na zálohu a poskytnúť záruku),
- obmedzená dostupnosť sociálneho bývania (napr. dlhé poradovníky, právne požiadavky na prístup k sociálnemu bývaniu),
- diskriminácia zo strany prenajímateľov (napr. z dôvodu štátnej príslušnosti nájomcu, nedostatok dôvery)
- administratívne výzvy (napr. prístup k úverom z dôvodu dočasného pobytového statusu, požiadavky na predkladanie daňových priznaní z predchádzajúcich rokov, nedostatok stabilného príjmu alebo ťažkosti pri plnení požiadaviek na zamestnanie)
- jazyková bariéra (napr. reklamy na prenájom/predaj v inom jazyku),
- obmedzené sociálne väzby
Väčšina členských krajín EMN a Srbsko uplatňujú špecifické postupy a opatrenia na uľahčenie prechodu od pomoci pri bývaní poskytovanej v rámci prijímacieho systému k samostatnému bývaniu.