Medzi rokmi 2017 a 2021 zaznamenalo viacero z členských a pozorovateľských krajín EMN vysokú kolísavosť v počte žiadateľov o medzinárodnú ochranu, ktorá viedla v niektorých krajinách k napätiu v prijímacích centrách. Tento inform EMN sumarizuje informácie, ktoré môžu pomôcť tvorcom politík flexibilnejšie organizovať ich systémy prijímania žiadateľov o medzinárodnú ochranu.
Inform Organizácia flexibilného ubytovania v kontexte medzinárodnej ochrany poskytuje informácie o tom, ako členské a pozorovateľské krajiny EMN organizujú svoje ubytovacie kapacity v prijímacích centrách. Zameriava sa tiež na výzvy, s ktorými sa stretávajú a dobrú prax v súvislosti s reakciou na situáciu na Ukrajine.
V roku 2021 sa počet žiadostí o azyl v Európskej únii zvýšil o takmer 34% v porovnaní s predošlým rokom, čo predstavovalo návrat k úrovni pred pandémiou COVID-19. Príčinou nárastu mohol byť tlak na bieloruskej hranici, pád vlády v Afganistane, uvoľnenie pandemických opatrení. V roku 2022 to bola aj vojna na Ukrajine. Tieto trendy zvýraznili potrebu krajín EMN zaviesť flexibilný prístup k manažovaniu ubytovacích kapacít.
Smernica o podmienkach prijímania 2013/33/EÚ predstavuje právny základ pre členské štáty EÚ pre zabezpečenie harmonizovaných štandardov v prijímaní žiadateľov o medzinárodnú ochranu. V prípade nedostatočných ubytovacích a prijímacích kapacít smernica predvída možnosť aktivovať výnimočné opatrenia pre dočasné núdzové ubytovanie.
Členské a pozorovateľské krajiny EMN využili v núdzových situáciách rôzne modality prijímania utečencov, napríklad v stanoch alebo telocvičniach. V reakcii na náhle zmeny v dopyte po bývaní vytvorili dodatočné kapacity v existujúcich prijímacích centrách alebo zriadili nové prijímacie zariadenia. V súvislosti s tým zaviedli vysokú mieru flexibility z rozpočtového hľadiska. Ak to bolo potrebné, zvýšili finančné zdroje alokované prijímacím a ubytovacím centrám a v niektorých prípadoch pristúpili k regionálnemu alebo lokálnemu prerozdeleniu žiadateľov o medzinárodnú ochranu.
Ubytovanie na súkromí a u hosťujúcich rodín bolo považované za kľúčové opatrenie v odpovedi na nedostatočné ubytovacie kapacity krajín. To platilo obzvlášť v súvislosti s náhlym prílevom ľudí z Ukrajiny po ruskej invázii.