Národný kontaktný bod EMN v Českej republike zorganizoval v rámci českého predsedníctva v Rade EÚ dvojdňovú konferenciu EMN na tému „EÚ a pracovná migrácia: potreby, stratégia a výzvy“. Konferencia sa uskutočnila v Prahe v dňoch 5. a 6. októbra 2022.
Cieľom konferencie bolo spojiť tvorcov politík z členských štátov a inštitúcií EÚ, medzinárodných organizácií, mimovládnych organizácií, sociálnych partnerov, súkromný sektor a krajiny mimo EÚ a poskytnúť platformu na výmenu informácií, zvýšenie povedomia a zdieľanie dobrej praxe v témach pracovnej migrácie.
Konferenciu otvorili minister vnútra ČR Vít Rakušan, komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Ylva Johansson a vysokí predstavitelia medzinárodných organizácií, ktoré sa zaoberajú migráciou, vrátane generálneho riaditeľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) Antónia Vitorina. Úvodný panel poskytol strategický pohľad na potreby a výzvy spojené s pracovnou migráciou.
Ako uviedol minister vnútra ČR Vít Rakušan, Česká republika mala za posledných šesť rokov najnižšiu mieru nezamestnanosti v EÚ a jeden z najvyšších podielov pracovných migrantov vzhľadom na veľkosť populácie. Z tohto dôvodu je tak dobrým príkladom krajiny, ktorá využíva pracovnú migráciu ako nástroj na riešenie nedostatku pracovnej sily.
Konferencia sa venovala riadeniu pracovnej migrácie, ako aj spolupráci s krajinami mimo EÚ. V tejto oblasti sa diskutovalo aj o tzv. partnerstve talentov, ktoré je súčasťou operačného piliera udržateľnej politiky EÚ v oblasti pracovnej migrácie. Panelisti diskutovali aj o výzvach, ktoré sú spojené s prítomnosťou pracovných migrantov v krajinách EÚ.
V súvislosti so získavaním talentov priniesla podnetnú diskusiu otázka vplyvu digitalizácie a nových technológií na pracovnú migráciu. Diskutujúci sa dotkli aj témy digitálnych nomádov, teda migrantov, ktorí žijú v jednej krajine, ale pracujú v inej krajine. V tejto oblasti boli predstavené inovatívne programy, projekty a iniciatívy.
Konferencia sa tiež venovala nečakaným výzvam na trhu práce, ktoré priniesla pandémia. Špecifická pozornosť sa sústredila na ľudí, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine a snažia sa nájsť uplatnenie v EÚ.
Na konferencii vystúpili zástupcovia Európskej komisie, verejnej správy, akademickej obce, medzinárodných organizácií, združení zamestnávateľov, samospráv i neziskových organizácií.
Záznam z konferencie je dostupný na: https://www.emncz.eu/en/conference/