Národný kontaktný bod EMN
v Slovenskej republike

Študenti Akadémie Policajného zboru v Bratislave sa vzdelávali a diskutovali na migračné témy

17. október 2022

Zástupkyne Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) ako koordinátora Európskej migračnej siete (EMN) na Slovensku v mesiacoch september a október uskutočnili prednášky o migrácii pre študentov Akadémie policajného zboru v Bratislave. V rámci série prednášok sa študenti zúčastnili aj workshopu ku vzdelávacej aktivite Cieľ Európa.

Európska migračná sieť prijala pozvanie Akadémie Policajného zboru v Bratislave uskutočniť tri prednášky o migrácii, migračných pojmoch a migračných politikách v SR a EÚ pre približne 100 kadetov druhého ročníka a externých študentov, ktorí sú už vo výkone policajnej služby.

V rámci prednášok sa študenti dozvedeli o migrácii a súvisiacich politikách v SR a EÚ, pojmoch, ktoré sa používajú, o druhoch migrácie ako i jej príčinách, ktoré bývajú spojené aj s nepresnými informáciami alebo stereotypmi.

V nadväznosti na prednášky sa uskutočnil workshop pre skupinu 28 študentov, ktorý bol venovaný vzdelávacej aktivite EMN - Cieľ Európa. Účastníci workshopu mali možnosť vcítiť do role ministra, eurokomisára, starostu, či zástupcu mimovládnej organizácie a prijímať rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú tvorbu migračných a integračných politík, ako aj životy troch konkrétnych migrantov: Yulie, Ahmeda a Sunila, ktorí sú protagonistami tejto rolovej aktivity. Diskusia v menších skupinách študentom umožnila debatovať a argumentovať pri presadzovaní svojich rozhodnutí. V rámci nej študenti tiež mohli pozorovať dopady svojich rozhodnutí na jednotlivcov, ako aj spoločnosť, ktorá sa stávala, v závislosti od ich krokov buď otvorenejšou alebo uzavretou.

Viac o vzdelávacej aktivite Cieľ Európa a možnosti jej využitia pri práci s mládežou nájdete na: https://destinationeurope.uni.lu/slovak/

EMN Slovensko aktuálne realizuje pilotnú fázu workshopov na tému migrácie, v rámci ktorých si študenti budú môcť vyskúšať aj novú vzdelávaciu aktivitu Cieľ Európa. Workshop je rozdelený na dve stretnutia po 1,5 hodiny, ale po dohode je možné prispôsobiť jeho trvanie podľa potrieb školy alebo triedy. Workshopy sú bezplatné. Radi Vám poskytneme ďalšie informácie, kontaktujte nás e-mailom na: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript..

Image
Študenti Akadémie Policajného zboru v Bratislave diskutujú o migračných politikách v rámci vzdelávacej aktivity Cieľ Európa. Október 2022, Bratislava. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 2022.

Koordinátor EMN na Slovensku

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) - Úrad v SR

www.emn.sk | ↗ www.iom.sk
LinkedIn | ↗ Facebook | ↗ YouTube

Koordinátor EMN v EÚ

Európska komisia - Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti

www.ec.europa.eu/emn
LinkedIn | ↗ Twitter

Newsletter EMN Slovensko

↗ Stiahnite si aktuálne číslo

Archív newslettrov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN

Novinky o migrácii v EÚ

↗ Stiahnite si aktuálne číslo Bulletinu EMN

Archív bulletinov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN