Demografické zmeny, technologický rozvoj a narastajúca mobilita pracovníkov postavili krajiny EÚ, ale aj krajiny mimo EÚ pred mnohé výzvy. Nový spoločný inform EMN a OECD – Partnerstvá v oblasti mobility zručností: inovatívne prístupy k legálnej migrácii skúma výhody, ale aj výzvy spojené so zavádzaním rôznych inovatívnych prístupov a iniciatív v oblasti pracovnej migrácie, akými sú aj Partnerstvá v oblasti mobility zručností (Skills Mobility Partnerships – SMPs).
Nový pakt o migrácii a azyle, ktorý Európska komisia predstavila v roku 2020, zdôrazňuje dôležitosť hľadania nových spôsobov legálnej migrácie v kontexte pracovnej mobility, zosúladenia zručností s potrebami trhu práce a riešenia otázok spojených s nedostatkom pracovnej sily. V tomto kontexte a s ohľadom na bezprecedentné demografické zmeny, technologický rozvoj a rastúcu mobilitu pracovníkov, predstavujú Partnerstvá v oblasti mobility zručností uzatvárané s tretími krajinami jednu z možností riešenia nedostatku pracovnej sily v krajinách EÚ.
Inform prezentuje skúsenosti členských štátov EÚ, krajín mimo EÚ a medzinárodných organizácií v oblasti uzatvárania a implementovania Partnerstiev v oblasti mobility zručností. Ide o nový koncept, ktorého cieľom je udržateľný prístup k migrácii a mobilite kvalifikovanej pracovnej sily, ako aj rozvoj zručností, ktoré budú na prospech krajinám pôvodu i cieľovým krajinám. Inform popisuje skúsenosti s implementáciou Partnerstiev v oblasti mobility zručností a obdobných iniciatív v EÚ a na globálnej úrovni.