Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) ako koordinátor Európskej migračnej siete (EMN) na Slovensku zorganizovala v dňoch 24. – 26. augusta 2021 v online formáte ôsmy ročník Vzdelávacieho seminára o migrácii – Migrácia v multilaterálnom svete. O aktuálnych témach z oblasti migrácie prednášalo 22 rečníkov z 15 krajín.
Odborníci z Afganistanu, Grécka, Holandska, Líbye, Mexika, Nórska, Rakúska, Slovenska, USA a ďalších krajín sa z pohľadu tvorcov politík, výskumu, akademickej oblasti a pracovníkov v teréne venovali úlohe multilateralizmu pri riadení migrácie a dopadom medzinárodnej spolupráce na migrantov a utečencov v tranzitných a cieľových krajinách. Účastníkom seminára priblížili, ako sa žije v utečeneckých táboroch v Grécku, ako aktuálne vyzerá migračná situácia v Afganistane, v Líbyi a Stredomorí, ale i to, aké sú možnosti na posilnenie legálnej migrácie a pracovnej mobility do EÚ.
Medzi viac ako 100 účastníkmi z 25 krajín boli zástupcovia štátnej a verejnej správy, štátnych implementačných orgánov, veľvyslanectiev, medzivládnych organizácií, neziskového sektora, think-tankov, akademickej obce, súkromného sektora ako aj nezávislých expertov. Seminára sa zúčastnili aj zástupcovia národných kontaktných bodov EMN z iných členských štátov EÚ, Gruzínska, Moldavska a Nórska.
Súčasťou seminára boli aj tri podujatia pre verejnosť. V utorok 24. augusta sa uskutočnila online diskusia Ako pomáha Slovensko migrantom a utečencom? Záznam z diskusie s odborníkmi o migračných politikách Slovenska a o pomoci zraniteľným ľuďom vo svete si môžete pozrieť na YouTube kanáli IOM Slovakia.
Prvý deň seminára bol ukončený v Kine Lumière v Bratislave na premietaní filmu Polnočný cestujúci (Midnight Traveler). Film bol v súčasnom kontexte situácie v Afganistane veľmi aktuálny. Divákom priblížil strastiplnú cestu afganského režiséra Hassana Faziliho do Európy. Spolu so svojou manželkou a dvomi dcérami bol nútený pod hrozbou smrti utiecť pred Talibanom a sám túto odyseu zdokumentoval na mobilný telefón.
V kontexte témy pracovnej migrácie, ktorá bola na programe posledný deň seminára sme 25. augusta v Kine Lumière uviedli slovenskú premiéru nemeckého filmu Koľaj 11 (Gleis 11). Režisér Çağdaş Eren Yüksel sfilmoval príbehy piatich rodín, ktoré rozprávajú o živote prvej generácie nemeckých pracovných migrantov – ich snoch, očakávaniach, obavách a o tom, aká bola realita od počiatku po súčasnosť. Po premietaní nasledoval krátky prednahratý rozhovor s režisérom, ktorý si môžete pozrieť na YouTube kanáli IOM Slovakia.
Prezentácie, videá z prednášok a podcasty zo seminára budú čoskoro dostupné na www.emnseminar.sk.