Európska migračná sieť (EMN) zverejnila nový inform s názvom „Prístup k opravným prostriedkom pre žiadateľov o medzinárodnú ochranu“, ktorý ponúka porovnávací prehľad toho, ako členské krajiny EMN zabezpečujú odvolacie konania v prvom stupni. Inform analyzuje procesné záruky, spoločné výzvy a osvedčené postupy v 22 členských krajinách EMN za obdobie rokov 2018 až 2024. Inform tak podporuje ciele Paktu o migrácii a azyle tým, že tvorcom politík poskytuje porovnateľné údaje potrebné pre budúce reformy konaní.
Právo na účinný opravný prostriedok je základným princípom práva EÚ aj medzinárodného práva v oblasti ľudských práv. Zaručuje žiadateľom o medzinárodnú ochranu možnosť napadnúť rozhodnutia o azyle prostredníctvom spravodlivých a dostupných postupov. Toto právo je zakotvené v právnych rámcoch, akými sú Smernica o azylovom konaní s prepracovaným znením, Európsky dohovor o ľudských právach a Všeobecná deklarácia ľudských práv. V kontexte rastúceho počtu žiadostí o azyl a následných rozhodnutí je zlepšovanie odvolacích konaní zásadné, najmä s ohľadom na nadchádzajúce uplatňovanie Nariadenia o azylových konaniach účinného od júna 2026.
Inform zdôrazňuje rôznorodosť prístupov k podávaniu a spracovaniu odvolaní. Lehoty na podanie odvolaní sa pohybujú od jedného týždňa do jedného mesiaca, v závislosti od krajiny. Väčšina odvolaní sa podáva písomne, a to buď v papierovej alebo elektronickej forme, pričom ich rozhodovanie prebieha formou písomných aj ústnych konaní. Niektoré krajiny nemajú pevne stanovené lehoty na rozhodnutie o odvolaní, iné stanovujú lehoty v rozmedzí od jedného až do viac ako piatich mesiacov. Analýza zahŕňa aj odvolania v zrýchlených konaniach, ako aj konaniach na hranici . Päť členských krajín EMN zaviedlo špecifické postupy pre odvolania v prvom stupni pri rozhodnutiach v zrýchlených azylových konaniach. Vo väčšine prípadov tieto odvolania prebiehajú podľa rovnakých postupov ako bežné azylové konania, môžu však mať kratšie lehoty alebo odlišné pravidlá uplatňovania automatického odkladného účinku.
Ďalšou významnou témou, ktorej sa inform venuje je právna pomoc. Všetky zúčastnené krajiny EMN poskytujú štátom financovanú právnu pomoc pri odvolaniach prvého stupňa, obvykle za splnenia určitých podmienok. Právna pomoc môže zahŕňať podporu pri príprave a podávaní odvolaní, konzultácie a právne zastupovanie. Sedemnásť krajín má tiež špecifické opatrenia pre maloletých bez sprievodu a dvanásť krajín poskytuje dodatočné procesné záruky pre ďalšie zraniteľné skupiny. V šestnástich členských krajinách EMN rozhodujú o odvolaniach všeobecné správne súdy, zatiaľ čo šesť krajín využíva špecializované súdne alebo kvázi-súdne orgány. Väčšina krajín prideľuje rozhodovanie o odvolaniach jednotlivým sudcom, šesť krajín však využíva senáty, zvyčajne zložené z dvoch alebo troch sudcov.
V období rokov 2018 až do polovice roka 2024 zaviedlo dvanásť členských krajín EMN prevádzkové zlepšenia vo svojich prvostupňových odvolacích konaniach. Tie zahŕňajú napríklad online vypočutia alebo elektronické podávanie dokumentov. Napriek snahám však naďalej pretrvávajú výzvy, ako meškanie vo vybavovaní žiadostí, obmedzený prístup k právnej pomoci či nedostatok kapacít. Inform zároveň poukazuje na dobrú prax, ku ktorej patrí zavedenie štandardných operačných postupov (SOP), stanovenie prísnych lehôt na rozhodovanie a opatrenia na posilnenie kapacity zodpovedných orgánov.
Celý inform „Prístup k opravným prostriedkom pre žiadateľov o medzinárodnú ochranu“ je dostupný v sekcii Publikácie na webovej stránke EMN.