Národný kontaktný bod EMN
v Slovenskej republike

Študenti Akadémie Policajného zboru v Bratislave sa aktívne zapojili do plodnej diskusie o migrácii

05. október 2023

Počas mesiacov september a október zástupkyne Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) ako koordinátor Európskej migračnej siete (EMN) na Slovensku uskutočnili sériu prednášok o migrácii pre študentov Akadémie Policajného zboru v Bratislave. V rámci prednášok sa realizovali workshopy ku vzdelávacej aktivite Cieľ Európa.

Európska migračná sieť uskutočnila prednášky na tému migrácie pre 140 študentov druhého ročníka Akadémie policajného zboru vrátane študentov externého štúdia, ktorí už pôsobia v policajnej službe.

Kolegyne z EMN Slovensko študentom predstavili nielen kľúčové pojmy a koncepty migrácie, ale poskytli aj hlbší náhľad do komplexného fenoménu migrácie ako aj jeho významu v kontexte Európskej únie a Slovenska. Zároveň boli odhalené a odhalené mýty o migrácii, ktoré kolujú vo verejnej mienke, a vybavili kadetov faktami o migrácii.

Týmto spôsobom sa študenti ponorili do témy migrácie a zamysleli sa nad otázkami:

  • Ako vyzerá migračná politika v Európskej únii a na Slovensku?
  • Aké sú aktuálne trendy migrácie vo svete a na Slovensku?
  • Aké sú najčastejšie mýty a stereotypy spojené s migráciou?

V priebehu dvoch týždňov zástupkyne IOM, v rámci aktivít Európskej migračnej siete (EMN) na Slovensku, sprostredkovali diskusie na tému migrácie a podporili tak plodné a produktívne diskusie.

Image

V nadväznosti na prednášky sa uskutočnili 3 workshopy venované vzdelávacej aktivite Cieľ Európa. Táto vzdelávacia aktivita o migrácii a integrácii umožňuje účastníkom diskutovať a učiť sa o súčasných témach v dnešnej Európe. V roli ministra, komisára EÚ, starostu alebo zástupcu organizácie občianskej spoločnosti mali študenti možnosť prijímať rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú vývoj migračnej a integračnej politiky.

 Akadémia Policajného zboru vysoko ocenila sériu prednášok a workshopov, pričom študenti sa počas prednášok aktívne zapájali do diskusií. Počas workshopu Cieľ Európa sa študenti ponorili do diskusie o primaní migračných politik na európskej, národnej a miestnej úrovni. Študenti mali nielen príležitosť sledovať dôsledky svojich rozhodnutí na komunity migrantov; ale tiež zamysleli nad tým, ako hodnoty bezpečnosti, mieru a demokracie rezonujú na cestách migrantov za ich ambíciami.

Image

EMN Slovensko organizuje workshopy na tému migrácie, v rámci ktorých môžu študenti vyskúšať vzdelávaciu aktivitu Cieľ Európa. Workshop je rozdelený na dve 1,5-hodinové časti, ale trvanie sa môže prispôsobiť potrebám školy alebo triedy. Workshopy sú bezplatné. Radi vám poskytneme ďalšie informácie. Prosím, kontaktujte nás prostredníctvom e-mailu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript..

Viac informácií o vzdelávacej aktivite Cieľ Európa a ako ju môžete využiť v práci s mládežou nájdete na: https://destinationeurope.uni.lu/slovak/

Koordinátor EMN na Slovensku

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) - Úrad v SR

www.emn.sk | ↗ www.iom.sk
LinkedIn | ↗ Facebook | ↗ YouTube

Koordinátor EMN v EÚ

Európska komisia - Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti

www.ec.europa.eu/emn
LinkedIn | ↗ Twitter

Newsletter EMN Slovensko

↗ Stiahnite si aktuálne číslo

Archív newslettrov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN

Novinky o migrácii v EÚ

↗ Stiahnite si aktuálne číslo Bulletinu EMN

Archív bulletinov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN