Národný kontaktný bod EMN
v Slovenskej republike

Mládež sa učí o témach migrácie v rámci interaktívnej vzdelávacej aktivity EMN Cieľ Európa

05. jún 2023

Cieľ Európa je vzdelávací nástroj, ktorý nabáda mladých ľudí (16+) a odborníkov k diskusii o migrácii a integrácii a vzdeláva inovatívnym a interaktívnym spôsobom o svojich súčasných výzvach a príležitostiach v dnešnej Európe.

Aby bolo možné naplno využiť všetky výhody aktivity Cieľ Európa vo vzdelávaní o migrácii, Európska migračná sieť (EMN) na Slovensku organizuje workshopy pre študentov.

"Učiť sa o migrácii v rámci aktivity Cieľ Európa bola veľmi pozitívna skúsenosť," povedali mladí ľudia a pedagógovia, ktorí sa zúčastnili workshopov.

"Tieto výtlačky, ktoré nám umožnia pokračovať v používaní destinácie Európa v našich triedach a centrách," boli ocenené učiteľmi a pracovníkmi s mládežou.

EMN doteraz zorganizovala šesť takýchto workshopov v 4 rôznych mestách Slovenska pre viac ako 130 študentov a mladých ľudí na týchto miestach:

  • Gymnázium Pavla Horova v Michalovciach,
  • Gymnázium Púchov,
  • Policajná Akadémia v Bratislave,
  • Obchodná Akadémia v Michalovciach,
  • Centrum Voľného Času v Prievidzi s podujatím pre mládež z rôznych škôl v regióne.

Počas Dňa mládeže EMN sa uskutočnilo špeciálne podujatie, na ktorom sa ku mladým ľuďom zo Slovenska pripojili prostredníctvom online prenosu ich rovesníci z 10 rôznych európskych krajín, ako aj tím z Európskej komisie.

"Migrácia je zložitá téma. Vzdelávanie o rozhodovaní o migrácii a jej vplyve na migrantov a hostiteľskú spoločnosť môže pre pedagógov predstavovať výzvu. Inovatívny stolový nástroj sa snaží pomôcť hráčom pochopiť zložitosť rozhodovania o migrácii prístupným spôsobom," vysvetľuje Katarína Kubovičová, vedúca oddelenia EMN IOM na Slovensku.

Čo je Cieľ Európa

Mladí ľudia majú príležitosť prevziať úlohy rôznych zainteresovaných strán v oblasti migrácie. V ich koži môžu rokovať a prijímať rozhodnutia o migračných politikách na rôznych úrovniach: EÚ, svojej krajine a svojom meste.

Hranie rolí umožňuje študentom:

» Vžiť sa do kože ministra, európskeho komisára, starostu alebo zástupcu mimovládnej organizácie.

» Diskutovať a zažiť, ako môžu rozhodnutia ovplyvniť migračnú a integračnú politiku, ako aj životy troch migrantov: Yulie, Ahmeda a Sunila.

» Pozorovať vplyv ich rozhodnutí na skupiny migrantov.

» Zamyslieť sa nad tým, ako môžu hodnoty bezpečnosti, mieru a demokracie sprevádzať migrantov na ich ceste za dosiahnutím ich snov.

Viac informácií o vzdelávacej aktivite Cieľ Európa a o tom, ako ju možno využiť v práci s mládežou, nájdete na: https://destinationeurope.uni.lu/slovak/.

Ako dostáť Cieľ Európa k vám:

EMN Slovensko organizuje workshopy so vzdelávacou aktivitou Cieľ Európa pre mladých ľudí vo veku 16+. Workshop trvá minimálne 1,5 až 2 hodiny, v závislosti od časových možností školy, triedy alebo inej skupiny mladých ľudí. Workshopy sú bezplatné.

Radi vám poskytneme viac informácií. Kontaktujte nás e-mailom: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Image

Koordinátor EMN na Slovensku

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) - Úrad v SR

www.emn.sk | ↗ www.iom.sk
LinkedIn | ↗ Facebook | ↗ YouTube

Koordinátor EMN v EÚ

Európska komisia - Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti

www.ec.europa.eu/emn
LinkedIn | ↗ Twitter

Newsletter EMN Slovensko

↗ Stiahnite si aktuálne číslo

Archív newslettrov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN

Novinky o migrácii v EÚ

↗ Stiahnite si aktuálne číslo Bulletinu EMN

Archív bulletinov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN