Národný kontaktný bod EMN
v Slovenskej republike

Film Dážď, čo sa nikdy nekončí preniesol divákov na Ukrajinu i do Sýrie

22. november 2022

Príbeh Andrija Sulejmana z filmu Dážď, čo sa nikdy nekončí podnietil rozmýšľať o osudoch utečencov, ktorí pred vojnou musia utekať aj niekoľkokrát počas svojho života. Slovenskú premiéru filmu uviedol Filmový festival Jeden svet v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM) v rámci aktivít Európskej migračnej siete (EMN) 5. novembra 2022 v Bratislave na slávnostnom otvorení 23. ročníka festivalu. V kinosále si film pozrelo 110 divákov a ďalších 72 ho videlo online.

Image
Rozhovor s režisérkou filmu Alinou Gorlovou na otvorení Filmového festivalu Jeden svet 2022. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 2022.
Image
Premietanie filmu Dážď, čo sa nikdy nekončí na otvorení Filmového festivalu Jeden svet 2022. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 2022.

„Tento film sme nakrúcali v štyroch krajinách: na Ukrajine, v Sýrii, v Iraku v Kurdistane a v Jordánsku. Bola to pre nás skutočne dlhá cesta, počas ktorej sme sa snažili nájsť nejaké odpovede, ale myslím si, že sme našli ďalšie otázky o našom svete a o vojne vo všeobecnosti,“ povedala ukrajinská režisérka filmu Alina Gorlová osobne divákom zo zákulisia tvorby filmu, ktorá trvala štyri roky.

Film Dážď, čo sa nikdy nekončí sleduje osud dvadsaťročného Andrija Sulejmana, ktorý zažíva kolobeh vojen a mieru. Aj so svojou rodinou na úteku pred vojnami sa pokúša nájsť si bezpečnejšie miesto na svoj život, kam by mohli patriť, no všade okolo nich vládne vojna a smrť, konflikt a neistota. V roku 2012 utiekli pred vojnou v Sýrii na východnú Ukrajinu do mesta Lysyčansk, odkiaľ pochádzala jeho mama. Avšak aj tu ich doženie vojna...

Pozrite si trailer filmu:

O premietaní
Premietanie filmu financovala Európska únia v rámci aktivít Európskej migračnej siete (EMN). Aktivity EMN na Slovensku koordinuje IOM.

Film sme premietli v súčinnosti s Global Migration Film Festival.

Koordinátor EMN na Slovensku

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) - Úrad v SR

www.emn.sk | ↗ www.iom.sk
LinkedIn | ↗ Facebook | ↗ YouTube

Koordinátor EMN v EÚ

Európska komisia - Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti

www.ec.europa.eu/emn
LinkedIn | ↗ Twitter

Newsletter EMN Slovensko

↗ Stiahnite si aktuálne číslo

Archív newslettrov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN

Novinky o migrácii v EÚ

↗ Stiahnite si aktuálne číslo Bulletinu EMN

Archív bulletinov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN