V dňoch 29. – 30. októbra 2012 sa na Cypre uskutočnila výročná konferencia Európskej migračnej siete, ktorá sa v tomto roku venovala téme zahraničných študentov. Táto téma bola nie len v súlade s prioritami cyperského predsedníctva, ale odrážala aj zameranie hlavnej štúdie Európskej migračnej siete na rok 2012, ktorou bola práve „Migrácia zahraničných študentov“.
Cieľom konferencie bolo podporiť proces tvorby politík v oblasti imigrácie zahraničných študentov z tretích krajín do EÚ a to aj v súvislosti s plánovanou revíziou Smernice Rady 2004/114/ES týkajúcej sa práve tejto oblasti. Konferencia taktiež vytvorila priestor na prezentáciu práce a výstupov EMN a posilnenie jej spolupráce a synergie s činnosťou iných relevantných európskych a národných inštitúcií alebo agentúr.
Program konferencie bol štruktúrovaný do piatich tematických celkov. Konferenciu otvorili ministerka vnútra Cyperskej republiky, minister školstva a kultúry Cyperskej republiky a zástupkyňa Európskej komisie, Riaditeľstva pre vnútorné záležitosti. Prvý tematický celok bol zameraný jednak na prvotnú analýzu a porovnanie existujúcich politík, opatrení a praxe členských krajín v oblasti imigrácie zahraničných študentov z tretích krajín vypracovanú na základe národných štúdií EMN Európskou komisiou ako aj na prezentáciu výstupov z vybraných národných štúdií niektorých členských krajín EÚ a Nórska. Druhý tematický celok tvorila plenárna diskusia zameraná najmä na strategickú úlohu zahraničných študentov v EÚ, ako aj na dôležitosť medzinárodnej spolupráce podporujúcej mobilitu s EÚ a s tretími krajinami. Hlavnými diskutujúcimi tejto časti boli komisárka pre vzdelávanie, kultúru a mnohojazyčnosť, rektori Cyperskej a Nikózijskej univerzity, riaditeľ Asociácie pre akademickú spoluprácu (ACA) a zástupca zahraničných študentov na Cypre. Politiky a ich implementáciu v oblasti prilákania zahraničných študentov, prístupu k informáciám a opatreniam smerujúcim k efektívnej študentskej mobilite boli súčasťou tretej tematickej časti konferencie. Prezentácie Veľkej Británie, Belgicka, Cypru a Švédska predstavili rôzne prístupy, osvedčenú prax, ale aj legislatívne nedostatky v tejto oblasti, ktoré by mohli byť odstránené práve prostredníctvom úpravy už spomínanej Smernice Rady o študentoch z tretích krajín. Štvrtou, veľmi podnetnou a na informácie rôznorodou témou, bola téma práv a povinností zahraničných študentov v EÚ so zameraním na možnosti ich prístupu na trh práce počas štúdia, k sociálnemu a zdravotnému zabezpečeniu, ako aj na podmienky a práva pre sprevádzajúcich rodinných príslušníkov študenta. Poslednú piatu tematickú časť tvorili prezentácie zamerané na maximalizáciu pozitívnych dopadov zahraničných študentov v EÚ vrátane možnosti ich uplatnenia sa na trhu práce po skončení štúdia ako aj na minimalizáciu negatívnych vplyvov a rizík, ktoré tento fenomén môže prinášať. Na záver konferencie zástupca EK, Riaditeľstva pre vnútorné záležitosti a koordinátor EMN zhrnul hlavné závery a zistenia z prezentácií a diskusií.
Účastníkmi konferencie boli vysoký predstavitelia Cyperskej republiky a Európskej komisie, zástupcovia národných kontaktných bodov EMN, rôznych národných, medzinárodných a neziskových organizácii a inštitúcií pôsobiacich v danej oblasti, zástupcovia združení zahraničných študentov, vysokých škôl a výskumných inštitúcií. Za SR sa konferencie zúčastnili zástupkyne národného kontaktného bodu EMN z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a IOM Medzinárodnej organizácie pre migráciu. Prezentácie z jednotlivých tematických celkov sú k dispozícii na stiahnutie tu.
Program a závery konferencie
Programme of the EMN Annual Conference on Immigration of International Students in the EU 2012 (284 KB)