Národný kontaktný bod EMN
v Slovenskej republike

×

Varovanie

JUser: :_load: Nemôžem načítať používateľa s ID: 148

Slovník z oblasti migrácie a azylu

štvrtok, 18 február 2021 12:42

Slovník EMN z oblasti migrácie a azylu (EMN Asylum and Migration Glossary) je určený pracovníkom štátnej a verejnej správy, tvorcom politík, zákonodarcom, výskumníkom, akademikom, novinárom a iným odborníkom, ktorí sa zaoberajú témami migrácie a medzinárodnej ochrany štátnych príslušníkov tretích krajín. Slovník obsahuje viac ako 500 odborných výrazov preložených do 23 európskych jazykoch vrátane slovenčiny.

Viac o zameraní a metodológii slovníka sa v angličtine dočítate tu

Najaktuálnejšia verzia slovníka – 7.0 z júla 2020 je k dispozícii v online forme na webovej stránke Európskej komisie.

V poradí šieste vydanie slovníka z mája 2018 je dostupné aj ako bezplatná mobilná aplikácia pre Android a iOS. Okrem angličtiny sa dá aplikácia prepnúť do nemčiny, taliančiny, fínčiny a lotyštiny.

Výročná správa informuje o najdôležitejších zmenách a vývoji v oblasti legislatívy a politík, ako aj o verejných diskusiách na tému migrácie a azylu, ktoré sa uskutočnili vEÚ, členských štátoch a Nórsku v roku 2017. Správa tiež obsahuje relevantné štatistické údaje, pričom sa zameriava na štátnych príslušníkov tretích krajín, nie na občanov EÚ. Správa za Slovenskú republiku popisuje zmeny na národnej úrovni a dáva ich do kontextu politík a legislatívy EÚ.

Súhrnná správa EMN prináša prehľad o zmenách v stratégiách, prístupoch a opatreniach ako odpoveď členských štátov EÚ a Nórska na bezprecedentné migračné pohyby obdobia rokov 2014 - 2016. Zaoberá sa zmenami v procese udeľovania medzinárodnej ochrany, legislatívnymi a obsahovými zmenami udelenej ochrany, novými aspektami v oblasti hraničných kontrol a vymožiteľnosti práva, premenami integračných opatrení a ostatnými oblasťami, ktoré boli týmito zmenami ovplyvnené. Štúdia poukazuje na kľúčové výzvy, príklady dobrej praxe a osvedčené postupy v priebehu tohto obdobia ako aj na to, ako sú členské štáty EÚ operačne a organizačne pripravené na podobné situácie v budúcnosti. 

 

Tento inform sumarizuje hlavné zistenia zo súhrnnej správy EMN o prístupoch členských štátov EÚ k maloletým bez sprievodu po ukončení azylového konania. Správa poskytuje prehľad o integračných opatreniach členských štátov EÚ v prípade, ak maloletí bez sprievodu dostali povolenie na pobyt a zároveň skúma, ako krajiny postupujú v prípade neudelenia azylu. Štúdia sa venuje aj maloletým bez sprievodu, ktorí nemôžu byť navrátení okamžite do krajiny pôvodu a môže im byť v niektorých krajinách EÚ udelený dočasný štatút ako napríklad tolerovaný pobyt.

Cieľom štúdie je preskúmať prístupy členských štátov k maloletým bez sprievodu po ukončení azylového konania. Štúdia poskytuje prehľad o integračných opatreniach členských štátov EÚ v prípade, ak maloletí bez sprievodu dostali povolenie na pobyt a zároveň skúma, ako krajiny postupujú v prípade neudelenia azylu. Štúdia sa venuje aj maloletým bez sprievodu, ktorí nemôžu byť navrátení okamžite do krajiny pôvodu a môže im byť v niektorých krajinách EÚ udelený dočasný štatút ako napríklad tolerovaný pobyt. Hlavné zistenia štúdie sú stručne zhrnuté vo videu Európskej migračnej siete.

 

Koordinátor EMN na Slovensku

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) - Úrad v SR

www.emn.sk | ↗ www.iom.sk
LinkedIn | ↗ Facebook | ↗ YouTube

Koordinátor EMN v EÚ

Európska komisia - Generálne riaditeľstvo pre migráciu a vnútorné záležitosti

www.ec.europa.eu/emn
LinkedIn | ↗ Twitter

Newsletter EMN Slovensko

↗ Stiahnite si aktuálne číslo

Archív newslettrov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN

Novinky o migrácii v EÚ

↗ Stiahnite si aktuálne číslo Bulletinu EMN

Archív bulletinov

Prihlásiť sa k odberu noviniek EMN